Partidul-Online
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

nu am zis sa se voteze numai online

2 participanți

In jos

nu am zis sa se voteze numai online Empty nu am zis sa se voteze numai online

Mesaj  vlad Vin Noi 20, 2009 5:34 pm

eu ziceam sa se voteze pe internet si sa se logheze fiecare cu parola luis secreta adica cu CNP. nu sint doua CNPuri la fel. nu am zis sa se voteze numai online, pe internet. deci cei care nu au treaba cu calculatoru pot sa dea cu stampila. era vorba doar de a da posibilitatea si alora de afara sa voteze mai usor.

vlad

Mesaje : 11
Data de inscriere : 12/11/2009

Sus In jos

nu am zis sa se voteze numai online Empty Re: nu am zis sa se voteze numai online

Mesaj  jocker Sam Noi 21, 2009 8:25 am

Cu parere de rau te anunt ca ideea ta tot nu este valabila din punctul meu de vedere. Trebuie sa intelegi ca voturile online sunt mult mai usor de falsificat decat voturile de acum. Si daca cineva va vrea sa foloseasca CNP-ul cuiva care nu merge la vot pentru a vota online, nimeni nu il poate opri. Si cum absenteismul la vot este de ordinul milioanelor (din cate imi amintesc eu, data trecuta au votat mai putin de 9 milioane de oameni), totul s-ar reduce la o chestiune foarte simpla: care obtine mai multe CNP-uri pentru a vota in numele celor care nu se prezinta "la urne (fie ele fizice sau virtuale)". Si ca sa fiu mai concret, sa presupunem ca Romania are 23 de milioane de locuitori (asa cum ne spun manualele) cu toate ca nu este adevarat. Din cele 23 de milioane, 6 sunt minori (cu toate ca 6 este o cifra exagerat de mare) iar 9 milioane voteaza. 23-6-9=8. Acest 8 reprezinta numarul de MILIOANE de CNP-uri ce pot fi transformate in voturi pentru unii si altii. Deci 9 milioane de oameni voteaza "pe bune" (dintre care foarte multi isi vand pur si simplu votul pentru cateva zeci de lei sau pentru 2 mici si un pahar de bere, si vorbesc foarte serios) iar 8 milioane sunt voturi pe care ei le obtin absolut gratuit. Tinand cont de aceste lucruri, eu intreb: daca tot obtin o gramadenie de voturi gratuite, de ce sa le dam posibilitatea sa fure mai multe si mai usor?
Eu inteleg ca tu esti foarte incantat de aceasta idee si cu siguranta nu esti singurul, dar daca analizezi putin situatia iti vei da seama ca nu exista nici macar un singur motiv serios pentru care sa fie pusa in aplicare.

jocker

Mesaje : 10
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

nu am zis sa se voteze numai online Empty Re: nu am zis sa se voteze numai online

Mesaj  vlad Sam Noi 21, 2009 3:28 pm

jocker a scris:Cu parere de rau te anunt ca ideea ta tot nu este valabila din punctul meu de vedere. Trebuie sa intelegi ca voturile online sunt mult mai usor de falsificat decat voturile de acum. Si daca cineva va vrea sa foloseasca CNP-ul cuiva care nu merge la vot pentru a vota online, nimeni nu il poate opri. Si cum absenteismul la vot este de ordinul milioanelor (din cate imi amintesc eu, data trecuta au votat mai putin de 9 milioane de oameni), totul s-ar reduce la o chestiune foarte simpla: care obtine mai multe CNP-uri pentru a vota in numele celor care nu se prezinta "la urne (fie ele fizice sau virtuale)". Si ca sa fiu mai concret, sa presupunem ca Romania are 23 de milioane de locuitori (asa cum ne spun manualele) cu toate ca nu este adevarat. Din cele 23 de milioane, 6 sunt minori (cu toate ca 6 este o cifra exagerat de mare) iar 9 milioane voteaza. 23-6-9=8. Acest 8 reprezinta numarul de MILIOANE de CNP-uri ce pot fi transformate in voturi pentru unii si altii. Deci 9 milioane de oameni voteaza "pe bune" (dintre care foarte multi isi vand pur si simplu votul pentru cateva zeci de lei sau pentru 2 mici si un pahar de bere, si vorbesc foarte serios) iar 8 milioane sunt voturi pe care ei le obtin absolut gratuit. Tinand cont de aceste lucruri, eu intreb: daca tot obtin o gramadenie de voturi gratuite, de ce sa le dam posibilitatea sa fure mai multe si mai usor?
Eu inteleg ca tu esti foarte incantat de aceasta idee si cu siguranta nu esti singurul, dar daca analizezi putin situatia iti vei da seama ca nu exista nici macar un singur motiv serios pentru care sa fie pusa in aplicare.

pai la votarea pe hirtie nu tot la un calculator ajung rezultatele. da to o solutie pentru romanii de afara care ar vrea sa voteze dar tre sa lucreze in ziua alegerilor.

vlad

Mesaje : 11
Data de inscriere : 12/11/2009

Sus In jos

nu am zis sa se voteze numai online Empty Re: nu am zis sa se voteze numai online

Mesaj  jocker Dum Noi 22, 2009 7:35 am

si multi din tara lucreaza in ziua alegerilor. eu unul lucrez in fiecare duminica...

jocker

Mesaje : 10
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

nu am zis sa se voteze numai online Empty Re: nu am zis sa se voteze numai online

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum