Partidul-Online
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Propunere 1

2 participanți

In jos

Credeti ca ar trebui alocate fonduri mai mari si subventii mai "zdravene" pentru agricultura?

Propunere 1 Vote_lcap100%Propunere 1 Vote_rcap 100% 
[ 4 ]
Propunere 1 Vote_lcap0%Propunere 1 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Propunere 1 Vote_lcap0%Propunere 1 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
Propunere 1 Vote_lcap0%Propunere 1 Vote_rcap 0% 
[ 0 ]
 
Total voturi : 4
 
 
Sondaj inchis

Propunere 1 Empty Propunere 1

Mesaj  jocker Vin Noi 27, 2009 8:57 pm

Am onoarea de a fi primul care vine cu o propunere in aceasta categorie... :)

Cred ca unul din lucrurile care trebuiesc schimbate cat mai repede este modul de functionare a agriculturii. Romania este o tara cu un potential foarte mare si nu cred ca exista macar un singur roman care sa nu fi vazut macar din tren parcele "abandonate" si pline de buruieni care ar fi trebuit de fapt sa fie pline de grau, porumb, floarea soarelui sau eu mai stiu ce plante. Mi se pare inadmisibil sa ma duc intr-un magazin si sa cumpar cu 1 leu o legatura din patrunjel importata din Turcia. Da` noi unde suntem? Romania a fost cumva desertificata si eu nu stiu? Evident, nu. Problema este ca taranul roman nu este stimulat in nici un fel sa culeaga patrunjelul ala. Acelasi lucru este valabil si pentru rosii, castrave.ti si multe alte legume si fructe. Sunt de acord ca trebuie sa cumpar rodii importate pentru ca Romania nu are clima potrivita pentru cultivarea rodiilor. Dar patrunjelul?
Taranul a fost si va fi si de acum incolo un personaj foarte important in societate. De aceea trebuie sa il stimulam sa cultive el patrunjelul si rosia pe care o vom cumpara noi. Astfel el va avea un trai mai bun pentru ca va vinde un produs pe care va primi niste bani iar noi ceilalti vom avea o viata mai buna pentru ca nu vom da 1 lei pe patrunjel turcesc ci vom da 50 de bani pe patrunjel romanesc. Si trebuie sa tinem cont de faptul ca banii respectivi raman la noi. Si in loc sa plece din tara un milion de euro pe rosii, castraveti, patrunjel, banane si rodii, vor pleca doar jumatate de milion doar pe banane si rodii. Asta inseamna ca cealalta jumatate de milion ramane la noi si in mod indirect beneficien cu totii de ea. Pentru ca taranul ala care vinde patrunjelul se duce cu banii la magazinul din sat si isi permite sa isi cumpere mai multe lucruri. Si proprietarul magazinului din sat are un profit mai mare si isi permite sa mai angajeze un om si lantul continua mult si bine.
Evident, acesta este un exemplu banal, iar cifrele sunt fabricatii ale creierului meu plin de cafea, dar cred ca ati prins ideea oricum.
Va rog sa votati si daca aveti idei sau completari, nu va sfiiti sa le expuneti ca nu se supara nimeni. Iar daca e ceva ce nu intelegeti, daca am omis ceva sau nu am tinut cont de anumite lucruri si credeti ca propunerea mea poate fi imbunatatita, tineti-va gura ca nimeni nu e mai tare ca mine. Glumesc, evident. Postati, exprimati-va, ca de-aia au fost inventate forumurile, nu ca sa ne uitam la o pagina goala.

jocker

Mesaje : 10
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Propunere 1 Empty Re: Propunere 1

Mesaj  vlad Vin Noi 27, 2009 9:53 pm

jocker a scris:Am onoarea de a fi primul care vine cu o propunere in aceasta categorie... Smile

Cred ca unul din lucrurile care trebuiesc schimbate cat mai repede este modul de functionare a agriculturii. Romania este o tara cu un potential foarte mare si nu cred ca exista macar un singur roman care sa nu fi vazut macar din tren parcele "abandonate" si pline de buruieni care ar fi trebuit de fapt sa fie pline de grau, porumb, floarea soarelui sau eu mai stiu ce plante. Mi se pare inadmisibil sa ma duc intr-un magazin si sa cumpar cu 1 leu o legatura din patrunjel importata din Turcia. Da` noi unde suntem? Romania a fost cumva desertificata si eu nu stiu? Evident, nu. Problema este ca taranul roman nu este stimulat in nici un fel sa culeaga patrunjelul ala. Acelasi lucru este valabil si pentru rosii, castrave.ti si multe alte legume si fructe. Sunt de acord ca trebuie sa cumpar rodii importate pentru ca Romania nu are clima potrivita pentru cultivarea rodiilor. Dar patrunjelul?
Taranul a fost si va fi si de acum incolo un personaj foarte important in societate. De aceea trebuie sa il stimulam sa cultive el patrunjelul si rosia pe care o vom cumpara noi. Astfel el va avea un trai mai bun pentru ca va vinde un produs pe care va primi niste bani iar noi ceilalti vom avea o viata mai buna pentru ca nu vom da 1 lei pe patrunjel turcesc ci vom da 50 de bani pe patrunjel romanesc. Si trebuie sa tinem cont de faptul ca banii respectivi raman la noi. Si in loc sa plece din tara un milion de euro pe rosii, castraveti, patrunjel, banane si rodii, vor pleca doar jumatate de milion doar pe banane si rodii. Asta inseamna ca cealalta jumatate de milion ramane la noi si in mod indirect beneficien cu totii de ea. Pentru ca taranul ala care vinde patrunjelul se duce cu banii la magazinul din sat si isi permite sa isi cumpere mai multe lucruri. Si proprietarul magazinului din sat are un profit mai mare si isi permite sa mai angajeze un om si lantul continua mult si bine.
Evident, acesta este un exemplu banal, iar cifrele sunt fabricatii ale creierului meu plin de cafea, dar cred ca ati prins ideea oricum.
Va rog sa votati si daca aveti idei sau completari, nu va sfiiti sa le expuneti ca nu se supara nimeni. Iar daca e ceva ce nu intelegeti, daca am omis ceva sau nu am tinut cont de anumite lucruri si credeti ca propunerea mea poate fi imbunatatita, tineti-va gura ca nimeni nu e mai tare ca mine. Glumesc, evident. Postati, exprimati-va, ca de-aia au fost inventate forumurile, nu ca sa ne uitam la o pagina goala.

sal joker
buna idea ta da eu cred ca astia au ceva aranjamente cu UE ca sa le cumparam noi petrunjelu si mararu de la ei. stii cum se vede din avion romania ca dintii de la pepten. dincolo spre afara e cu parcele mari. asta inseamna ca sint ferme mari arate la un loc nu ca la noi cu calu. si la mine la tara au dat pamantu in arenda da ia cam furat ala asa ca oamenii sau cam saturat. deci zic eu ca trebue sa se bage lumea cu pamantu intro ferma comuna. nu cap ca nu intra nimeni asa. le trebue tractoare si motorina. si sa faca agricultura fara ingrasaminte chimice ca astea au mare cautare afara. eu am auzit de unii paici care au recole de nu se poate fara ingrasaminte. las ca ma interesez si va zic. bafta.

vlad

Mesaje : 11
Data de inscriere : 12/11/2009

Sus In jos

Propunere 1 Empty Re: Propunere 1

Mesaj  jocker Sam Noi 28, 2009 5:19 am

La mine la tara sunt oameni cu terenuri destul de mari. Iar daca unul dintre ei e mai intreprinzator de fel, poate face o treaba absolut excelenta. Poate in teorie, ca in practica... nu iese tocmai asa cum ar trebui (ca vinde graul mai ieftin decat l-a cumparat pe cel pe care l-a bagat in pamant). Am sa specific si aici ca in momentul asta nu cunosc "cifre". Nu stiu preturi exacte si astfel de lucruri dar ma voi interesa si la un moment dat voi face un post mult mai detaliat pe aceasta tema. Cat despre aranjamentele cu UE, sincer sa fiu nu cred ca e chiar asa, pentru ca noua UE ne da fonduri de dezvoltare, iar proiectele in agricultura sunt prioritare la aprobari. Problema este ca UE da fonduri doar pentru PROIECTE de ferme foarte mari, cu potential foarte mare, cu proiectul anticipat pe un an sau poate chiar mai multi, iar bietul taran roman nu prea are el habar ce si cum... Asa ca el sta tot cu patrunjelu` uscat in gradina (se pare ca am ceva cu patrunjelu` asta Smile ) si tot cu buzunaru` gol. Ideea e ca nu trebuie sa ne bazam pe "sponsorizarile" de la uniune, NOI trebuie sa stimulam taranii, ca ai nostri sunt si oricum tot noi avem de castigat (ca si popor). Si cum ii poti stimula? Logic, cu subventii.

jocker

Mesaje : 10
Data de inscriere : 20/11/2009

Sus In jos

Propunere 1 Empty Re: Propunere 1

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum